3D Baskı teknolojisi ile üretilen bir parçanın CAD Data ile Mukayesesi ve Prototip İmalatının Performansının Analizi
26 Aralık 2018
Mühendislik Hizmet Sağlayıcı ya da Ölçüm Sistemi Yazılımı Satışı yapan firmaların yerine getirmesi gereken 11 Gereksinim
26 Aralık 2018

3D Ölçüm Sistemi/Yazılımı Yatırımı Yapılması Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Madde

3D Ölçüm Sistemi/Yazılımı Yatırımı Yapılması Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Madde.

Bir tarama sistemi veya Tersine Mühendislik ya da Kalite Kontrol yazılımı almanın işiniz ya da projeniz için gerekli bir hareket olduğuna ve bu bağlamda yatırım yapılması gerektiğine karar verdiyseniz, sonraki adım ise, hangi ekipmanı  alacağınızı belirlemektir.

Bir çok farklı teknolojiye sahip üretici ve temsilcisi olduğu için satın alma öncesinde yapılacak,  teknik analiz ve karşılaştırma, yatırım yapıldıktan sonraki süreçte de kullanım verimliliğin sağlanması noktasında önem arz etmektedir.

Bu durumda tercihinizi nasıl yapmalısınız? Aşağıdaki püf noktalara dikkat etmenizi öneririz;

 

Ölçüm Metodolojisi & Tekniği Seçimi:

Ölçümü yapılacak objelerin yüzey özellikleri;

(metal, plastik ,parlak, yağlı vb.) hangi teknoloji ve metodolojinin projeniz için ideal ya da optimum çözüm olacağını tespit etmeniz için önemli bir parametredir.

Eğer emin değilseniz, yatırım yapmak istediğiniz ürünün, istediğiniz sonuçları üreteceğinden emin olmak için, o ürünü kullanan servis sağlayıcı profesyonel mühendislik ofisleri ile uygulama çalışması yapabilirsiniz

 

 

 

 

Ölçülecek Parçaların Boyutları: 

Bir araç kapı kolu, ya da küçük bir plastik parça Ölçümü/Taraması ya da Tersine Mühendislik Uygulaması yapmak ile büyük bir obje örneğin bir tekne, büyük bir kalıp vb. parça üzerinde çalışmak arasında önemli farklılıklar söz konusudur.

 

 

 

 

Parçaların Şekilleri/Geometrileri: 

Ölçülecek parçaların geometrilerinin karmaşıklığı ya da basitliği satın alma kararınızda önemli rol oynayacaktır. Örneğin;

Ölçmek istediğiniz parçalar derin delikler, federler vb. karmaşık geometriler içerebilir ya da ince ve esnek olmaları sebebiyle önlü/arkalı ölçüm yapmanız zor olabilir.

Bu durumda parçayı dokunmadan ölçmek veya serbest konum da ölçmek/ölçememek gibi parametreleri de göz önüne almak gerekmektedir.

 

 

 

Hassasiyet/Tolerans Beklentisi:

 Projeleriniz için gerekli olan hata seviyelerini/ ölçüm hassasiyeti ve ölçüm tekrarlanabilirliği değerlerini karşılayabilecek olan ekipmanı seçtiğinize emin olunuz.

 

 

 

Bütçe:

Bir ekipman satın aldığınızda, bütçe satın alma rakamından daha fazlasını kapsar. Sarf Malzemesi, Eğitim ve Teknik Destek Maliyetleri ve oluşabilecek diğer maliyetleri hesap etmelisiniz.

Kurum İçi Yeterlilik:

 Personelinizin yeni alınan ekipmanı kullanabilecek yeterlilikte olduğuna emin olun. Eğer ekibiniz yeni ekipman ile çalışabilecek düzeyde değilse, personel eğitimine yatırım yapmanız gerekebilir.

 

 

 

Bakım Gereklilikleri:

 İlerde sürpriz yaşamamak için satın alımdan önce mutlaka ekipmanın düzenli bakım gerekliliklerini öğrenin.

 

 

 

Kurum İçi Kapasite: 

 Satın alacağınız ekipmanın ihtiyaçlarınızı uygun sürede karşılayıp karşılayamayacağını belirleyin.

Ölçüm işlemi bazen dakikalar, bazen saatler sürebilir

Eğer bir çok proje için hızlı bitiş sürelerine ihtiyacınız varsa, birden fazla cihaz satın alma ve ya işlerin bir kısmını dış kaynaklara yönlendirme ihtimalini göz önünde bulundurun.

Özellikle ekipmana ne kadar ihtiyacınız olacağından emin değilseniz, ekipmanı satın alma ve ya kiralama seçeneklerini sunan bir sağlayıcı arayın.

 

Önemli Not : Hangi ekipmana yatırım yapacağınızdan emin değilseniz, bir çok üreticiden çeşitli cihaz seçenekleri sunan yetkili sağlayıcılar ile çalışın.

”Orsa Proje Danışmanlık” birçok farklı ölçüm teknolojisine sahip ürünün uygulamacısı aynı zamanda distribütörü/temsilcisi konumundadır.  Firmamızın da yapabileceğiniz satın alma ve kiralama usulü ile sistem/yazılım temini yanında, opsiyonel olarak, maliyetinizi düşürmenize yardımcı olmak için sıklıkla yenilenmiş ekipman da sağlıyoruz.

Ekibimiz satışını yaptığımız tüm ekipman ve yazılım ile ilgili yoğun bir deneyime sahiptir. Bu sayede müşterilerimizin her anlamda bilinçli tercih yapmalarına destek olarak,  uzun süreli işbirlikleri sağlamayı hedefliyoruz.

Hizmet ya da satın alma süreçleriniz de her türlü sorularınız için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

www.orsaproje.com

Bir cevap yazın