HS Black Elite İnceleme
21 Mayıs 2021

Creaform Go! SCAN SPARK İncelemesi

Sorumluluk Reddi: Bu Creaform Go! SCAN SPARK incelemesinde ifade edilen yorumlar ve görüşler, ürünle ilgili kendi (sınırlı) deneyimimizin sonuçlarıdır. Her zaman olduğu gibi, ilgili ürünle  adil bir teknik değerlendirme yapmaya çalıştık. Bu inceleme, küresel sağlık krizi nedeniyle tamamen çevrimiçi olarak yapıldı; Creaform’dan Olivier, tarayıcıyı video ve ekran paylaşımı yoluyla tanıttı.

Giriş

Küresel sağlık koşulları sebebiyle, video konferans araçlarıyla Creaform Go! SCAN SPARK’ı sanal olarak test etme fırsatımız oldu. Bu 6.resmi Creaform ürün incelememiz olduğu için markaya ve kalite düzeyine aşinayız.

Creaform SPARK 3D tarayıcı, Go! SCAN 20 ve Go! SCAN 50’nin şu anki evrimidir. Go! SCAN 20’nin karmaşık ayrıntılara sahip küçük parçalar için (143 x 108 mm tarama alanı ve 0,100 mm çözünürlük), Go! SCAN 50’nin ise orta ve büyük boyutlu nesneleri taramak için tasarlandığını söyleyebiliriz. (Önerilen parça boyutu aralığı 0.3 – 3.0 m).

Go! SCAN SPARK ile Creaform, Go! SCAN serisinin performansını önemli ölçüde iyileştirmeyi ve görüş alanını genişletmeyi başardı. SPARK, önceki Go! SCAN 20 ve 50 sürümlerinin her ikisini de kapsayan 0,1 m ile 4 m arasında değişen parçalarda 3D tarama için önerilir.

Accuracy Volumetric accuracy Speed
Go!SCAN 20 and 50 0.100 mm 0.300 mm/m 550,000 points/second
Go!SCAN SPARK 0.050 mm 0.050 mm + 0.150 mm/m 1,500,000 points/second

Go! SCAN SPARK, beyaz ışık yapılandırma teknolojisini kullanır. geometrileri. Görünüşü, nasıl çalıştığını ortaya koyuyor; ön tarafına yığılmış beş dairesel parçadan biri ışık projektörü, biri renkli kamera (200 DPI’ya kadar) ve geri kalan üçü ışık kamerasıdır.

SPARK’ın teknik özellikleri, onu tüm Creaform serisinin en hızlı ve en kullanıcı dostu el tipi 3D tarayıcısı yapar.

Artıları
 • Hız ve doğruluk
 • Güçlü ve kapsamlı yazılım
 • Ergonomik ve nispeten hafif tasarım
 • Çok yönlülük (parça boyutları aralığı)
 • Renk edinimi
Eksileri
 • Pahalı

Ambalajlama

Bu demo gösterimi için gerekli tüm donanım, sağlam bir uçuş çantasına yerleştirildi.

Ek bagaj ihtiyacı olmadan her ürün bir çantaya yerleşebilmektedir.

Her durumda, dizüstü bilgisayar, tarayıcı ve aksesuarların toplam ağırlığı 10 kg’ın altındadır ve uçakla seyahat gereken durumlarda bile tek bir kişi tarafından kolayca taşınabilir.

Aksesuarlar

Go! SCAN SPARK, aşağıda belirtilen gerekli tüm donanımla birlikte gelir:

 • İki konektörlü bir kablo: biri bilgisayara USB 3.0 bağlantısı, diğeri güç için
 • AC / DC dönüştürücü ile birlikte bir güç kablosu
 • Bir kalibrasyon plakası
 • İki set referans marker
 • VXElements yazılım paketi lisans anahtarına sahip bir USB anahtarı

PC Gereksinimleri

Sorunsuz bir 3D tarama deneyimi ve VXElements yazılımının keyfini sonuna kadar çıkarmak için yüksek performanslı bir dizüstü bilgisayar gerekir. Creaform, HP’nin en güçlü ürün serisi olan Zbook Mobil İş İstasyonundan sertifikalı bir dizüstü bilgisayar önerir.

4500 € ‘nun biraz üzerinde bir fiyatla satılan HP Zbook G5 Mobil İş İstasyonu aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Ekran: 17,3 inç LED FHD
 • İşlemci: Intel Core TM i7 8850H
 • RAM: 64 GB
 • Sabit sürücü: 1 TB SSD
 • GPU: NVIDIA Quadro P5200
 • İşletim Sistemi: Windows 10 Pro x64

Tüm demo ve test sırasında yazılım, video konferans araçlarını (ekran paylaşımı ve web kamerası akışı) aynı anda kullanırken bile herhangi bir gecikme olmadan çalıştı.

Genel Bakış ve Kurulum

Daha önce belirtildiği gibi demo sağlık gerekçesi ile kapanma sürecinde gerçekleşti. Bu nedenle bir Creaform çalışanı incelemeyi ev ofisinden yaptı.

İletişim kurmak için, bilgisayar ekranlarımızı paylaştık. Bu da hem donanıma (tarayıcıyla gerçek 3B tarama) hem de yazılım perspektiflerine hakim olarak inceleme yapmamızı sağladı.

Yazılım

Creaform’un demo için kullandığı dizüstü bilgisayarda VXElements v7.0 zaten kurulu olduğu için, tam bir PC önyüklemesi de dahil olmak üzere sadece birkaç dakika içinde yeni bir tarama başlatabildi.

Creaform’un tescilli VXElements yazılım paketi, tüm önemli metroloji, CAD ve bilgisayar grafik yazılımlarıyla mesh ve nokta bulutu içe aktarımları aracılığıyla çalışır. Uyumlu olduğu en popüler yazılımlardan birkaçı;

 • 3D Sistemler (Geomagic® Çözümleri)
 • InnovMetric Yazılımı (PolyWorks)
 • Metrolojik Grup (Metrolog X4)
 • New River Kinematik (Uzamsal Analiz)
 • Verisurf
 • Dassault Systèmes (CATIA V5, SOLIDWORKS)
 • PTC (Creo)
 • Siemens (NX, Solid Edge)
 • Autodesk (Inventor, PowerINSPECT)

Donanım

Go! SCAN SPARK’ı kurmak kolay ve hızlıdır. Veriler için, 3D tarayıcıyı bilgisayara bağlayan bir ana USB 3.0 kablosu vardır. Aynı USB kablosundan bir güç kablosu çıkar. Bu nedenle, tarayıcı ile bilgisayar arasında çok kullanışlı olan tek bir kablo vardır.

Kullanıcı deneyimini daha da iyileştirmek için kabloyu bilgisayara sıkıca tutturan küçük bir plastik parça da içeriyor. Bu nedenle yanlışlıkla sert bir hareket yapılsa bile kablo çekilmeyecektir.

3D tarayıcı tarafında, kablonun USB 3.0 kısmı, yerine kilitlenmiş olan güç kablosu kısmından biraz daha uzundur. Bu, başka bir güvenlik bariyeri ekler ve veri kablosunun bağlantısının kesilmesini önler.

Go! SCAN SPARK, fütüristik bir cihaza benziyor ve HandySCAN BLACK gibi, RedDot Tasarım Ödülü’ne layık görüldü. Mükemmel kaliteyi ima eden endüstriyel sınıf malzemelerden yapılmış temiz ve şık bir tasarıma sahip. Üst ve alt kısımdaki soğutma üniteleri bile optimize edilmiş ve estetik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır.

Paralel yüzlü şekli ile SPARK dikey veya yatay olarak yerleştirilebilir, bu da “daha güvenli” bir his veriyor. Her temas noktası, şokları emen ve istenmeyen kaymaları önleyen küçük, yumuşak bir plastik parça ile kaplıdır.

Go! SCAN SPARK, yeniden şarj edilebilir piller (uygulanabilir olduğunda), IP50 ve WEEE ile uyumlu EC Uyumluluğu (Elektromanyetik Uyumluluk Direktifi, Düşük Voltaj Direktifi) gibi çeşitli sertifikalara sahiptir.

Başlarken

Partnerlerimizden biri sayesinde Go! SCAN SPARK’ı birkaç ay önce kayıt dışı olarak denemiştik. Keskin kenarlı, endüstriyel görünümü sizi yanıltmasın – SPARK bir kez ele alındığınızda hafif ve ergonomik olduğu görülüyor. Elde taşınan bir 3D tarayıcı için oldukça hafiftir, yalnızca 1,25 kg ağırlığındadır ve 89 x 114 x 346 mm boyutlarıyla nispeten küçüktür.

Bu 3B tarayıcının tek elle kullanılması kolaydır ve karmaşık hareketlerde bile onu hareket ettirmek yorucu değildir. Gerçekten hafif ve taşınabilirdir ve hem sağ hem de sol elini kullanan kullanıcılara uygun tasarlanmıştır. Go! SCAN SPARK ayrıca bir bilek kayışı ile donatılmıştır, ancak çoğunlukla gönül rahatlığı için oradadır; Olivier tarayıcıyı denerken kullanmadı.

Kalibrasyon süreci oldukça sezgiseldir ve Go! SCAN SPARK’ın nasıl ve nerede tutulacağını tam olarak açıklayan yazılım aracılığıyla doğrudan adım adım video görüntülenir. Bu işlem, kalibrasyon plakasının farklı mesafelerde ve farklı açılarda 3 boyutlu olarak taranmasını içerir. 3D tarayıcının her iki tarafında yumuşak, şeffaf bir plastiğin içine yerleştirilmiş, değerli yardımcı görsel ipuçları olarak hizmet veren LED’ler vardır.

Yazılım neredeyse anında kalibrasyon prosedürünü gerçekleştirir ve 3D taramaya hazır olduğunu işaret eder. Bu süreç aynı zamanda cihazın renk kalibrasyonunu da içerir.

Deneyim

Yazılım

VXElements yazılım paketi, ilk, temel dijitalleştirme adımlarından güçlü ve kapsamlı tersine mühendislik yeteneklerine kadar uçtan uca bir deneyim sunar. VXElements, Go! SCAN SPARK ile standart olarak gelir, ancak tersine mühendislik için gerekli işlevleri elde etmek için, VXModel yazılım eklentisini edinmeniz önerilir.

VXModel, tamamen tersine mühendislik uygulamalarına adanmıştır ve en iyi CAD araçlarıyla uyumludur. Demo sırasında, VXModel’i denemedik, ancak daha önce HandySCAN BLACK Elite’i incelerken tersine mühendislikte kullanımını gerçekleştirdik.

VXElements’te doğrudan temiz ve görünür bir mesh elde ediliyor. Birçok farklı seçenekle (çözünürlük, doğruluk, delik doldurma ve çok daha fazlası) çözünürlüğünü ince ayar yapma olanağı takdire değer. Ayrıca, 3B tarama sırasında oluşturulan renk bilgilerini saklamak veya atmak da mümkündür. Bu, çok verimli bir iş akışı sağlar ve çok fazla zaman ve alan tasarrufu sağlar.

3B vücut taraması için Go! SCAN SPARK, yazılımda “yarı sert nesne” adı verilen özel bir mod sunar. Bu mod ile VXElements, kişinin 3B tarama sırasında hareket edebileceği gerçeğini kabul eder ve veri işlemeyi buna göre optimize eder. Bu durum hem operatör hem de taranan kişi için oldukça konforludur.

Sonuç olarak, SPARK’ı yazılımı ile kullanma deneyiminin harika olduğunu söylemeliyiz. Her seçenek açıkça açıklanmıştır ve kullanımı kolaydır. Gelişmiş işlevler mevcuttur ancak her uygulama ve kullanım durumu için zorunlu değildir.

3D Tarama

Tüm yapılandırılmış hafif 3D tarayıcılar gibi, Go! SCAN SPARK da doğrudan güneş ışığı altında çalışmaz ve en iyi iç mekanlarda çalışır. Bu tavsiyenin yanı sıra, özel aydınlatma koşullarına gerek yoktur ve direk çalıştırılmaya uygundur.

SPARK, üç farklı 3D tarama yöntemini birleştiren hibrit bir konumlandırma teknolojisine dayanır: dokuya dayalı, geometriye dayalı ve / veya referans marker’lar ile. Referans marker’lar, tarayıcının altta yatan yüzeyleri tanımlamasına yardımcı olan küçük siyah beyaz etiketlerdir. Bu mod, daha uzun bir kurulum süreci gerektirse de çok zor koşullarda (parlama, nesnelerin rengi, şeffaflık) bile 3D tarama yeteneği sunar.

Varsayılan olarak, etiketler ve geometri kullanılır. Farklı kombinasyonlar yapılandırmak ve nesnenin dokusunu (renklerini) elde etmek mümkündür.

Yine, cihaz hafiftir ve arayüzü ve ergonomisi çok iyi düşünülmüş; neredeyse tüm gerekli işlemleri doğrudan tarayıcının kendisinden gerçekleştirmek mümkündür. Bu sayede tarayıcı ve bilgisayar arasında gidip gelmek zorunda kalınmaz.

Tarayıcı ile nesne arasındaki mesafenin optimal olup olmadığını göstermek için renkleri değiştiren LED göstergeler de keyiflidir. Çok yakınsanız kırmızı, doğru aralıktaysanız yeşil ve konudan çok uzaklaşmaya başladığınızda maviye döneceklerdir.

Meshes ve 3B Modeller

Genellikle, 3B tarayıcılar, daha sonra basitleştirilen ve temelde noktaları ve kenarları ile birleştirilen üçgenlerden oluşan bir ağa dönüştürülen bir nokta bulutu üretir. Noktalar gerçekten küçük, üç boyutlu koordinatlardır.

Kaynak nokta bulutu çok önemlidir, çünkü her nokta yalnızca bir kez alınır ve üçgenler bu noktaların sayısına ve çözünürlüğüne göre oluşturulur.

Creaform’un teknolojisi, her üç boyutlu nokta (voxel) için alınan örnek sayısını artırır, böylece yüzeydeki tek bir nokta elde edildiğinde, voxelin konumu yeniden hesaplanarak taramanın doğruluğunu artırır. Bu teknikle ilişkili yüksek hızda örnekleme sorunu yoktur ve en önemli avantajlarından biri, ham yakalama verilerinden doğrudan bir yüzey oluşturma yeteneğidir. Bu teknoloji ile 3D tarama artefaktları (istenmeyen ekstra veriler) de minimumda tutulur.

3B tarama doğrudan hareket halindeyken oluşturulduğu için, bilgisayarın ağı hesaplaması için uzun bir bekleme süresi ve zaman kaybı yoktur. Tipik 3D tarama işlemlerine alışkın biri için Go! SCAN SPARK’ın gerçek zamanlı ağ oluşturma yeteneği gerçekten şaşırtıcıdır.

3D Tarama Sonuçları

Bu derecelendirme için, ürünün performansını daha önce test ettiğimiz benzer 3D tarayıcılarla karşılaştırdık. Bu bir demo olduğu ve Covid durumu nedeniyle doğrudan uygulamalı bir inceleme olmadığı için aşağıdaki hususlara odaklandık:

 • 3D tarama hızı: Konuyu baştan sona 3D taramak ne kadar sürer?
 • Ortaya çıkan tarama kalitesi: 3D taramanın çözünürlüğü ve doğruluğu nedir? 3B taranan konu türünden etkileniyor mu?

1. Örnek Bölüm

Bu bölüm bir 3 boyutlu tarama “klasiği” dir. Karmaşık geometriler sergilemediği için 3D taraması oldukça kolaydır ve plastik malzemesi ve gri rengi, 3D tarayıcının yeteneklerini göstermeyi kolay bir seçim haline getirir. Ayrıca parçaya, yakalanan verilerin hizalanması daha kolay olduğu için 3B tarama işlemine büyük ölçüde yardımcı olan işaretçiler takılmıştır.

Bu parçayı diğer Creaform 3D tarayıcılarla 3D taramıştık: Go! SCAN 20, HandySCAN 700 (daha önce sınıfının en iyisi kırmızı ışık lazer 3D tarayıcı) ve HandySCAN BLACK Elite (sınıfının en iyisi mavi ışık lazeri) 3D tarayıcı).

Go! SCAN SPARK gerçekten iyi bir iş çıkardı. 2 dakikadan daha kısa bir sürede, parçanın üst yüzeyi 3D olarak tarandı. Nihai sonuca daha derinlemesine baktığımızda, bunun HandySCAN 700’ün performansıyla aynı seviyede olduğunu fark ettik.

2. Frenoloji Heykeli

Taradığımız baş heykel / model yaklaşık 150 x 150 x 200 mm boyutlarındadır. Çok küçük, ince siyah harflerle hafif parlak seramikten yapılmıştır.

Tüm 3B tarama işleminin tamamlanması 5 dakikadan kısa sürdü. Sonunda, yazılımdaki doğrudan sonuç iyi kalitede idi.

Birkaç dakikalık ince ayarlamadan sonra, şaşırtıcı renk çözünürlüğüne sahip daha da iyi bir ağ elde ettik. Renk aralığını kalibre etmek için fazla zaman harcamadık, bu nedenle 3D tarama renkleri biraz sıkıcı göründü, ancak diğer 3D tarayıcılarla karşılaştırıldığında yine de etkileyiciydi. Küçük yazı tipleri okunabilirdi ve küçük seramik çatlakları bile düzgün bir şekilde elde edildi.

3. Oymalı, Ahşap Mobilyalar

3D taranan alan yaklaşık 50 cm uzunluğunda ve 25 cm yüksekliğindeydi ve oymalar yaklaşık 2 cm derinliğindeydi.

Bu ilginç bir 3B tarama süreciydi çünkü mobilyalar (kolayca) hareket ettirilemezdi, bu yüzden uygulayıcının geometriyi doğru bir şekilde yakalamak için Go! SCAN SPARK’ı çeşitli konumlarda ve açılarda eğmesi gerekiyordu. Parçada ayrıca, genellikle 3B taraması zor olan birçok karmaşık ayrıntı vardı.

3D tarama işleminin tamamlanması 3 dakikadan kısa sürdü.

Creaform’un operatörü bize, tarayıcının, işlemi duraklatmak için mükemmel konumu elde etmek için yazılımın arayüzünde akıllıca belirtilen 3B görsel ipuçlarıyla, kesintiye uğradığında taramaya devam edebileceğini gösterdi.

Operatör ayrıca, düşük çözünürlükte ilk, anlık ağ oluşturma, ardından aynı verilerle ancak daha yüksek çözünürlükte ikinci bir ağ oluşturma gerçekleştirmenin mümkün olduğunu ve çok iyi çalışan delik doldurma dahil olmak üzere birçok gelişmiş işlevin mümkün olduğunu gösterdi. En ayrıntılı işlem sonrası adımı bile birkaç dakikadan kısa sürdü.

Değer: Aniwaa’nın Görüşü

Go! SCAN SPARK, güçlü, çok kullanımlı bir 3D tarayıcı arayan kullanıcılar için harika bir ürün ve gerçek bir oyun değiştiricidir. Piyasadaki en iyi yapılandırılmış hafif 3D tarayıcılardan biridir ve performansı yalnızca, genellikle işaretleyicilere ihtiyaç duydukları için aynı basitliği ve esnekliği sunmayan gelişmiş lazer tabanlı 3D tarayıcılarla aşılabilir. Renkleri yakalama yeteneği de büyük bir avantajdır ve Go! SCAN SPARK’ı müzeler, mimarlık firmaları ve tasarım ajansları için mükemmel bir seçim haline getirebilir.

Ayrıca, kullanım kolaylığı, Creaform SPARK’ı, doğruluk gereksinimleri ve toleranslarına bağlı olarak tersine mühendislik, yeniden tasarım ve hatta metroloji gibi ürün geliştirmeyle ilgili tüm uygulamalar için mükemmel bir uyum haline getirir. Tam, beyaz bir otomotiv gövdesini birkaç dakika içinde 3D olarak tarayabilmek gerçekten ilginç bir başarıdır.

VXElements yazılım paketi, donanımla aynı seviyededir. İyi optimize edilmiştir ve sorunsuz bir şekilde çalışır, nispeten sezgisel olmayı yönetirken bir çok işlev sunar.

Genellikle Creaform ürünlerinde olduğu gibi, Go! SCAN SPARK mükemmel bir performans sunar. Bu, yazarken, şimdiye kadar test ettiğimiz ve muhtemelen piyasadaki en iyi elde tutulan yapılandırılmış hafif 3D tarayıcıdır.

Halihazırda 3D deneyimi olan çoğu operatör için uygun olan nispeten kullanıcı dostu bir araçtır ve kapasitelerinden tam olarak yararlanmak için metrolojide özel bir uzmanlığa gerek yoktur.

Bununla birlikte, yüksek fiyat etiketi onu pazarın yalnızca bir kısmına sunarken, daha az varlıklı kuruluşlar daha az güçlü bir ürüne razı olmak zorunda kalacak.

Creaform SPARK İncelemesi: Sonuç

Go! SCAN SPARK mükemmel bir 3D tarayıcıdır. Creaform, önceki sınıfının en iyisi lazer tarayıcısı HandySCAN 700 ile neredeyse aynı performansa ulaşan, aynı zamanda renkli tarama yeteneği ve 1.500.000 ölçüm / saniye tarama hızı sunan yapılandırılmış bir hafif 3D tarayıcı sunmayı başardı.

Kağıt üzerinde, Go! SCAN SPARK’ın neredeyse hiç rakibi yok. Daha da iyi bir performans, daha yüksek bir fiyat etiketi anlamına gelir ve daha ucuz bir alternatife gitmek, performans ve güç açısından önemli bir düşüş anlamına gelir.

Kapsamlı ve modüler yazılım paketi, bütçeyle sınırlı değilseniz en iyi seçimdir. En iyi bilgimize göre, benzer yüksek performanslı, el tipi yapılandırılmış hafif 3D tarayıcılar mevcut değildir.

Bütçeniz varsa peel3d ailesini (Peel 1 ve Peel 2) incelemek ilginç olabilir.

Bir cevap yazın