Kdz Ereğli Bilsem Peel 3D El Tarayıcı sistemi ile AR&Ge ve Tasarım yetkinliklerini geliştirerek yeni ürünler tasarlayacak
27 Mayıs 2020
Endüstriyel 3D Yazıcı
15 Şubat 2021

Demiryolu Omni Case Study

Demiryolu endüstrisindeki şirketler, üretim ve bakım çalışmalarını gerçekleştirmek için 3D baskı teknolojilerini uygulamaya başladı. Uzun ömürlü ve yolcular için rahat trenler inşa etmek, çok sayıda çok yüksek kaliteli bileşenin bir arada olmasını gerektiriyor.

Demiryolu sektörü giderek daha çok 3D baskı olarak bilinen katmanlı üretime yöneliyor. Demiryolu şirketleri ve analistler, son otuz yıldır geliştirilmekte olan teknolojinin, eski yedek parçaların pazara sunulmasına ve üretim sürelerinin% 95’e varan oranda kısaltılmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Peki bu teknoloji ne kadar etkili ve Raylı Sistemler sektörünü ne kadar destekliyor?

Demiryolu taşıtlarının üretimi ya da Raylı Sistemler Endüstrisi, önceden metal üretiminin ağırlıklı kullanıldığı sektörde 3D Baskı Üretim Yöntemi Plastik Hammadde alternatifinin kullanıldığı yeni alanlardan biridir. Bu endüstride 3D baskının faydaları giderek daha belirgin hale geliyor.

Endüstri şirketleri, eski yedek parçalar ve son kullanıcı araçları ve bileşenleri için uzun teslimat süreleriyle ilgili sorunları çözmek için teknolojiyi uygulamaya istekliler.

Bu noktada dikkat çeken konu, spesifik parça tedarikçilerine olan bağımlılığın ortadan kaldırılmasından da öte, yeni çözümlerin ve Ar&GE proejlerinin prototipini oluştururken zamanın azaltılmasıdır. Son 12 ayda Deutsche Bahn, Bombardier ve Angel Trains gibi birçok demiryolu şirketi 3D baskıya yatırım yaptı veya 3D baskı alanındaki yeteneklerini artırdı.

3D Baskı teknolojileri kullanılarak, prototip kalıpları üretimi yapılmadan, henüz AR&Ge seviyesinde ürünün muhattapların inceleyebileceği, seri üretim görsel ve fiziksel kalitesine yakın ürünler elde edilebilir.

Demiryolu Sektöründe yedek parça üretiminde 3 boyutlu baskının avantajları;

3D baskı, bakımda gerekli olan makine parçalarının, üretim hatlarının veya çeşitli tipte aparatların üretimine izin verir.

Artık 3D baskı, işlem sonucu hasar gören ve pahalı, ithalatı zor veya piyasada bulunmayan makine parçalarının yeniden üretilmesini mümkün kılıyor. Endüstriyel 3D yazıcılar, yanıcı olmayan sertifikalar gibi güvenlik gereksinimlerini karşılayan dayanıklı malzemelerden baskı yapılmasına izin veriyor,

Tasarlanmış malzemelerden yapılan parçalar, alüminyumdan yapılanlardan daha hafif ve aynı zamanda mukavemet açısından daha düşük özelliklere sahip değiller.

Bu parçaların doğrudan üretim tesisinde yapılmasının bir sonucu olarak önemli ölçüde zaman ve maliyet tasarrufu sağlanıyor. 3D yazıcı sayesinde, satın alma süreçlerine başlamak zorunda kalmadan talep üzerine parça üretme kabiliyetine sahibiz. 3D baskı, geleneksel yöntemler kullanılarak üretim maliyetlerinin bir kısmına düşük seriler veya tek parçalar için üretim yapma imkanı veriyor.

• Ek maliyetler oluşturmadan mevcut çözümleri iyileştirmek
• Tedarik zinciri alanında risk minimizasyonu
• Onarım sürecinin optimizasyonu ve eski parçaların ortadan kaldırılması
• Aparatların, aksesuarların ve yedek parçaların üretim maliyetlerinin azaltılması
• Yeni müşteri ihtiyaçlarına etkin yanıt

Alman Demiryollar yenilikçi yaklaşımı ile birçok alanda 3d Baskı Teknolojileri kullanıyor.

ICE’de Deutsche Bahn koltuk başlıkları, vantilatör tekerlekleri, muhafazalar, kahve makinaları için yedek parçalar, hatta elbise askıları üretiyor Bu parçalar DB’nin 3D Baskı teknolojisi kullanarak ürettiği 100 parçadan birkaçı.

Kullanımdan önce, 3D yazıcıdaki tüm bileşenler kapsamlı testlerden geçiyor, örn. yorulma mukavemeti testi. Projenin başında üretilen parçalar tamamen plastikten, çoğunlukla poliamidden yapılmıştı. Şu anda, diğer malzemelerden çeşitli türlerde elemanlar basılmaktadır, ör. karbon fiber veya yanmaz ABS’li naylon.

EY’nin (Ernst & Young Global Limited) bir raporuna göre, lojistik ve nakliye sektöründeki şirketlerin

% 16’sı yedek parça üretmek için 3D baskı kullanıyor. Demiryolu endüstrileri neden endüstriyel 3D baskıya yatırım yapıyor?

Çoğu durumda demiryolu şirketleri, gerekli yedek parçaların üretiminin durduğu veya üreticilerin artık faaliyette olmadığı durumlarla karşı karşıya kalmaktadır. 3D baskı, bu tür sorunları çözebilecek tek teknolojidir.

Yedek parçaların 3B baskısı, eski bileşenlerin üretim süresini bazı durumlarda% 95’e kadar önemli ölçüde azaltır. Süreç ayrıca, özellikle orijinal parça tasarımı kaybolduğunda veya tedarikçi kaynak sağlanamadığında, genellikle tersine mühendislik ile ilişkilendirilmektedir.

Aşağıda Omni3D tarafından Factory 2.0 yazıcıda üretilen bir Demiryolu Koltuğuna ilişkin bir Başarı Hikayesine yer verilmiştir;

Polgár Kft. Yeni tren koltuğu tasarımını doğrulamak için bir prototipe ihtiyaç vardı. Tasarım sürecinde her zaman 1: 1 ölçekte doğrulanması gereken kritik noktalar vardır. Koltuğun prototipi, Factory 2.0 ile OMNI3D şirketi tarafından yapıldı. Az sayıdaki cihazdan biri olan cihaz, bu çıktı için gerekli olan iki kriteri karşılamaktayız.

Geniş bir çalışma alanı (500 x 500 x 500 mm) ve çözünebilen desteklerle baskı imkanı (2 Extruder Kafa). Koltuk geometrisini doğru şekilde yeniden üretmek için çok sayıda desteğin oluşturulması gerekliydi.

İşlevsel bir prototip oluşturarak, model tam olarak test edilebildi Daha önce, geleneksel yöntemle parçaların üretimi için çok uzun bekleme süreleri nedeniyle bizim için pratik olarak imkansızdı. Artık 3D baskı kullanımı sayesinde ilk elemanların basımından hemen sonra tasarımı değiştirebiliyoruz. Örneğin, sandalyeyi tasarlarken bazı hareketli parçaların (örneğin dışarıya çekilebilen bir çöp tenekesi) düzgün çalışmadığı ortaya çıktı. Bu, CAD tasarımının dışında bırakıldı.

demiryolu-omni-case-study-1

Bu projede, 3D baskının kullanılması 16 haftadan 3 haftaya kadar zaman tasarrufu ve önemli bir maliyet tasarrufu ile sonuçlandı – geleneksel metod ile bu parçaların birim üretim maliyeti 400.000 Euro gibi bir bedelken, 3D Prototipleme ile 30.000 Euro’ya indi.

Katmanlı teknolojilere yatırım yapan artan sayıda demiryolu şirketi var. Demiryolu taşıtlarının üreticileri ve hizmetleri, 3D baskının uygulanmasının faydalarını görüyor ve bir 3D yazıcı kullanımıyla üretimden elde edilecek tasarrufları öngörerek yatırım yapıyorlar

Comments are closed.