Endüstriyel 3D Yazıcı
15 Şubat 2021
HS Black Elite İnceleme
21 Mayıs 2021

HandySCAN 700 İncelemesi: Creaform’un Orta Düzey El Tipi 3D Tarayıcısına Bir Bakış

Pierre-Antoine, HandySCAN 700’ü 2016 yılında test etmişti. Pierre-Antoine Creaform’un yeni Silver serisi el tipi, lazer tabanlı 3D tarayıcısınu  Kxiop Test Merkezinde yeniden değerlendirmek için kolları sıvadı. HS700 şu anda Kanada’da  VXelements 3D tarama yazılımının en son sürümüyle uyumlu olarak 29.900 ABD doları fiyatla satılıyor.

Giriş ve İçerik

Bugün, eski bir tanıdık olan Creaform’un  HandySCAN 700’ün  güncel serisi olan  Silver serisi yeni tarayıcısı ile tanışıyoruz. Bir zamanlar pazara giren ilk gerçek metrolojik, portatif 3D tarayıcı olarak anılan bu ürünü ‘’HS 700’’ olarak Creaform Tokyo ofisinde deneme imkânımız olmuştu.

Burada yeniden gözden geçirdiğimiz el tipi 3D tarayıcı şimdi, SILVER serisinin lokomotif ürünü olarak Creaform ürün ailesinde yerini buluyor.

SILVER serisi, HandySCAN 300 / 700’ün mükemmel itibarını halihazırda oldukça yetenekli bir yazılıma yapılan sürekli güncellemelerle birleştiren bir karışım olarak piyasaya sürüldü.

Her iki tarayıcıda da önemli bir fiyat düşüşü yaşandı ve HandySCAN 700’ün Kanada gel/al fiyatı 29.900 Dolar olarak belirlendi.

Daha önce Creaform’un HandySCAN BLACK ve HandySCAN BLACK Elite ürünlerini incelemiştik. Creaform ürünleri ile ilgili olarak bu inceleme 4. incelememiz.

Bu nedenle, Creaform ürünleriyle ilgili kapsamlı deneyime sahibiz, ancak HandySCAN 700’ün kutudan çıkarmak beni bir kez daha nostaljiyle buluşturdu.

Önceki versiyon 2016 yılında, kullanma şansı bulduğum ilk portatif lazer 3D tarayıcıydı ve özellikle yansıtıcı yüzeyleri yakalama konusunda yeteneklerinden çok etkilendiğimi hatırlıyorum.

Yıllar boyunca bir dizi başka taşınabilir 3D tarayıcıyı test ettikten sonra, Silver serisi, HandySCAN 700 ile ilgili ilk izlenimlerimi yaşatacak mı? Merak içindeyim…

HandySCAN 307 ve HandySCAN 700

GÜMÜŞ serisinin giriş seviyesi ürünü olan HandySCAN 307, HandySCAN 700 gibi 7 kırmızı lazer çaprazlama özelliğine sahip.  Bununla birlikte, 700’ün tek lazer çizgisi özelliği HS 307’de mevcut değil ve 0,04 mm’ye kadar doğruluk sunuyor.  HS700 ise  0,03 mm’ye kadar bir doğruluğa ulaşabiliyor.

Bu “Tek ışın” modu özellikle derin, karmaşık ayrıntıların taranması için kullanışlı oluyor. Bu nedenle, en iyi doğruluğa ihtiyacınız yoksa ve çpk karmaşık ve keskin köşeli  parçaları taramayacağınızı biliyorsanız, 307’yi seçmek son derece mantıklı.  Bu da size daha gelişmiş 700’e göre önemli bir tasarruf sağlar.

İncelememizi her zamanki hem donanım hem de yazılımı testi üzerinden gerçekleştirdik ve bu sefer HandySCAN 700’ün ana satışar argümanı olan fiyat / performans oranına odaklanıyoruz.

Çeşitli kullanım durumlarını ve performansını görebilmek için HandySCAN 700’ü iki farklı parça boyutu üzerinde test ettik:

Bir araba anahtarı ve bir yangın söndürücüyü taradık

Derinlemesine incelemeden önce, HandySCAN 700’ün artıları ve eksilerinin kısa bir özetini aşağıda bulabilirsiniz;

HS700’ün Çantasında Neler Var?

Creaform HandySCAN 700, yalnızca 850 gram ağırlığı ile çok hafif ve çok kompakt. Ölçüleri;

77 x 122 x 294 mm (3,0 x 4,8 ″ x 11,6 ″).

Güçlendirilmiş plastikten yapılmış ve koruyucu köpük ile donatılmış sağlam bir çanta içinde geliyor

Taşıma Çantası şu  aşağıdaki aksesuarlar mevcut ;

 • Bir paket keçeli kalem
 • Kalibrasyon plakası
 • Güç adaptörü
 • Güç ve USB 3.0 veri kablosu

Tüm içeriğiyle (ağır, sağlam kalibrasyon plakası dahil) yüklü olsa bile, çanta oldukça hafif ve çanta ile hareket etmek oldukça kolay.

handyscan-700-cantasi

HandySCAN Teknolojisine Genel Bakış

HandySCAN 700, 3D tarama için nesnenin yüzeyine 7 kırmızı lazer haçı oluşturan ve atan 14 kırmızı lazer çizgisini (aslında, son derece yüksek hızda hareket eden tek bir lazer noktası) kullanan, lazer tabanlı 3D tarama teknolojisine sahiptir.

Bu lazer çarpıları, nesnenin yüzeyine çarptıkça “bozulur” ve 3D tarayıcının iki yüksek çözünürlüklü kamerası bu deformasyonları yakalar. Bu bilgilerle, Creaform’un VXelements yazılımı parçanın topolojisini ve boyutunu hesaplar ve bir voksel bulutu oluşturur.

Not: Kırmızı renkli lazerler, mavi ışık lazerlerinden daha uzun bir dalga boyuna sahiptir, bu da karmaşık ayrıntılar ve yansıtıcı yüzeyler üzerinde, mavi lasere göre daha az etkili oldukları anlamına gelir. Bu teorik olarak doğrudur, ancak bu incelemede de göreceğimiz gibi, bir 3D tarayıcının performansı çoğunlukla donanım ve yazılım kalitesine bağlıdır.

İyi bir kırmızı lazer 3D tarayıcı ile vasat bir mavi lazer 3D tarayıcıdan daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Pierre Antoine 3D bazı küçük gözlükleri tarıyor.
Pierre Antoine 3D bazı küçük gözlükleri tarıyor.

Voksel Bulutu

Creaform HandySCAN 700 tarafından oluşturulan nokta bulutu tam olarak sadece bir “nokta” bulutu değil, bir “voksel” buluttur.

HandySCAN 700 taradığında, voksel şeklinde bilgi üretir (eğer mümkünse 3 boyutlu pikseller).

Nesnenin belirli bir bölümü eklendikçe yazılım yeni veriler oluşturur. Kullanıcı belirli bir alanı yeniden taradığında, 3B tarayıcıların genellikle yaptığı gibi “gürültü” oluşturmak yerine, yazılım voksellerin konumunu ve aralığını iyileştirir.

Bir alanı ne kadar çok tararsanız, o kadar fazla ayrıntı ve hassasiyet elde edebilirsiniz, diğer 3D tarayıcılar ise  bu şekilde çalışmaz.

Lazer Modları

HandySCAN 700’de çapraz ızgara modu ve tek ışın modu olmak üzere 2 laser modu mevcuttur.

Çapraz ızgara modu hızlı veri toplama sağlarken, tek ışın modu tarayıcının borular, derin cepler veya karmaşık parça geometrileri gibi ulaşılması zor alanları elde etmesini sağlar.

Tek ışın modu genellikle nesne ilk olarak çapraz ızgara modunda tarandıktan sonra hassasiyet ve ayrıntı elde etmek için kullanılır.

Creaform Yazılımına Genel Bakış

Creaform, 3D tarama ve diğer kullanım amaçlarına ayrılmış eksiksiz bir yazılım/ürün yelpazesine sahiptir.

Bu inceleme de yazılım çözümlerinden ikisini, VXelements ve VXmodel’i deneme fırsatı bulduk.

VXelements: Bu yazılım, 3B tarayıcıyı kontrol eder ve 3B tarama için gerekli tüm eylemleri gerçekleştirir. 3D tarayıcıyı kurmak ve kalibre etmek için kullanılır ve kullanıcıların adım adım 3D tarama prosedürünü izlemelerine veya herhangi bir rehber olmadan 3D taramayı yapmalarına olanak tanır.

VXmodel: Bu yazılım CAD ortamına veri aktaran ve Nurbs Yüzey oluşturma kabiliyeti yüksek bir çözüm yazılımıdır. VXelements ile sorunsuz bir şekilde entegre olur. VXelements’ta bir “voksel bulutu” oluşturulduktan sonra, bu bulutun Nurbs Yüzey Modele dönüştürülmesi veya Parametrik CAD modelleme  için kullanılabilir.

Bu inceleme için, Creaform ekibi bize bir tersine mühendislik modülü sağladı ve sadece bir NURBS yüzey değil, aynı zamanda parametrik bir   bir CAD modelini de ihraç etmemize olanak tanıdı. Bu çok güçlü aracı test ettik ve deneyimimizi yazılıma ve tersine mühendislik iş akışına odaklanan ayrı bir makalede sunacağız.

Bilgisayar Özellikleri

Tüm yazılım ve donanımın sorunsuz çalışması için Creaform, aşağıdaki bilgisayar yapılandırmasını önerir:

 • İşletim Sistemi: Windows 10, 64-bit
 • Grafik kartı: ≥NVIDIA QUADRO T1000
 • Video belleği: ≥4Gb
 • İşlemci: ≥I7-8700
 • RAM: ≥32Gb

Creaform bize canavarca, oyun sınıfı özelliklere sahip daha da güçlü bir bilgisayar verdi:

 • İşletim Sistemi: Windows 10, 64-bit
 • Grafik kartı: NVIDIA QUADRO P5200
 • Video belleği: 16 Gb
 • İşlemci: I7-8850
 • RAM: 64 Gb

Güçlü bir bilgisayar kullanmanın önemini vurguluyoruz; Sorunsuz ve hızlı bir 3D tarama süreci yaşamak için bu kesinlikle gereklidir.

bilgisayar-yapilandirmasi

Diller

VXElements İngilizce, Felemenkçe, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Çince, Korece, Portekizce, Japonca, Lehçe ve Rusça dillerinde mevcuttur.

Yazılımı Fransızca kullandık ve her şey doğru bir şekilde tercüme edildi. Yeni kullanıcılar için, özellikle çeviriler kulağa doğal geliyorsa, yeni yazılımları kendi dillerinde keşfetmek genellikle daha kolay ve daha rahattır.

Creaform Eğitim Merkezi

Yeni bir kullanıcının yapacağı aynı iş akışını takip etmek için Creaform eğitim merkezine kaydolduk.

Kurslar, biri yazılım, diğeri donanım için olmak üzere birkaç saat süren etkileşimli eğitim oturumları olduğundan, bunların üzerinden tam olarak geçmedik.

Bununla birlikte, eğitim platformunun güzel kullanıcı deneyimini ve arayüzünü ve mevcut bilgilerin alaka düzeyini kabul etmeye yetecek kadar şey gördük.

Creaform Eğitim merkezi yeni kullanıcılar için çok faydalı bir platform.

Creaform’un eğitim merkezinden bir ekran görüntüsü.
Creaform’un eğitim merkezinden bir ekran görüntüsü.

HandySCAN 700’ü Kalibre Etme

HandySCAN’ı kalibre etmek, yalnızca birkaç dakika süren hızlı ve kolay bir işlem.  Ancak bu kategoride, en yeni taşınabilir 3D tarayıcıların (test ettiğimiz diğer Creaform tarayıcılar dahil), özellikle “keşfedilebilirlik” konusunda biraz daha iyi olduğunu kabul etmeliyiz.”

Kalibrasyon plakası, puro kutusu gibi görünen bir ahşap bir kutu içinde gelir.

Ahşap kutusunda kalibrasyon plakası.
Ahşap kutusunda kalibrasyon plakası.

Kalibrasyon plakası açılarak bir zemine konduktan sonra kalibrasyon işlemini başlatmak mümkündür.

Not: Her bir tarayıcının kendi benzersiz kalibrasyon plakası ve numarası vardır. Bu nedenle, plaka hasar görürse veya kaybolursa, Creaform ile  iletişime geçerek orjinali temin edilmelidir.

HandySCAN 700’ü deneme  birçok güzel anıyı hatırlattı. İşaret parmağınızı 3D tarayıcının gövdesi boyunca yerleştirmeniz gerektiğinden tutma şekli biraz sıra dışıdır, ancak yine de çok sezgisel ve rahattır. HandySCAN, hem sağ hem de sol elini kullanan kullanıcılar için iyi ergonomi sunan mükemmel bir şekilde iki elle kullanılabilir.

HS700 3D tarayıcıyı böyle tutabilirsiniz.
HS700 3D tarayıcıyı böyle tutabilirsiniz.

Kalibrasyon işlemi, HandySCAN 700’ü plakadan belirli bir mesafede tutmanızı ve ardından konum değiştirmeden önce yavaşça 3 farklı yönde eğmenizi gerektirir. Nasıl çalıştığını anladıktan sonra, tam kalibrasyon işlemi bir dakika içinde yapılabilir.

Başlama ve İş Akışı

VXelements yazılımını başlattıktan sonra iki farklı mod arasında seçim yapabilirsiniz:

“Yeni tarama” modu: Bu mod, tüm açılır menüleri ve panelleriyle birlikte tam VXelements yazılım ara yüzünü başlatır ve doğrudan 3D taramaya geçmek mümkündür.

Kullanıcı, tarama çözünürlüğünü seçmekte ve ağ seçeneklerini keşfetmekte serbesttir. Kalibrasyon sürecini herhangi bir zamanda başlatmak da mümkündür.

“Kılavuzlu” mod: Bu modda, kullanıcı tüm işlem boyunca yönlendirilir. Bu modda başlatıldığında, yazılım kullanıcıdan yeni taramayı adlandırmasını ve ağ için temel parametreleri tanımlamasını ister. Ardından, kalibrasyon arayüzü doğrudan görüntülenir ve kalibrasyon tamamlandığında , 3D taramaya başlamak mümkündür.

Özetle, yeni kullanıcılar Kılavuzlu mod ile başlamalı ve daha sonra tüm seçeneklerle standart Yeni tarama modu etrafında yollarını bulmalıdırlar.

Her iki mod da birbirini tamamlayıcı niteliktedir ve deneyimli kullanıcılar bile, 3D tarayıcı bir süredir kalibre edilmemişse kılavuzlu modun başlatılmasından yararlanabilir. Standart Yeni tarama moduna geçmek için Kılavuzlu moddan çıkmak her zaman mümkündür.

Düğmelere "başparmağınızla" kolayca erişebilirsiniz.
Düğmelere "başparmağınızla" kolayca erişebilirsiniz.

Yuvarlak düğme, hızlı bir çift dokunuşla çapraz ızgara modu ile tek hat modu arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlar. + Ve – düğmeleri kullanılarak parça ekranda büyütülebilir/küçültülebilir ve ışık ayarı yapılabilir.

Not: Işık ayarı, eski fotoğraf makinalarının ISO derecelendirmesine biraz benzer. Analog fotoğraf makinalarında diyafram değerinin düşük olması makinanın çok ışık almasına, yüksek olması az ışık almasına sebep olur, Creaform ürünlerinde. Benzer şekilde HS 307/700 tarayıcılarda ışık ayarları değiştirilerek parlak ya da karanlık yüzeylerde performans elde etmek mümkündür.

VXmodel: Bu yazılım CAD ortamına veri aktaran ve Nurbs Yüzey oluşturma kabiliyeti yüksek bir çözüm yazılımıdır. VXelements ile sorunsuz bir şekilde entegre olur. VXelements’ta bir “voksel bulutu” oluşturulduktan sonra, bu bulutun Nurbs Yüzey Modele dönüştürülmesi veya Parametrik CAD modelleme  için kullanılabilir.

Bu inceleme için, Creaform ekibi bize bir tersine mühendislik modülü sağladı ve sadece bir NURBS yüzey değil, aynı zamanda parametrik bir   bir CAD modelini de ihraç etmemize olanak tanıdı. Bu çok güçlü aracı test ettik ve deneyimimizi yazılıma ve tersine mühendislik iş akışına odaklanan ayrı bir makalede sunacağız.

3D Tarama Sonuçları

HandySCAN 700 ile ilk seferimiz olmadığından, tarayıcıyı ve yazılımını iki çok zorlu parça üzerinde deneyerek test etmek istedik

Seçtiğimiz parçalardan biri  araba anahtarları ve diğeri yangın söndürücü oldu.

Araba anahtarı, küçük olduğundan ve krom detaylar ve mat siyah yüzeyler dahil olmak üzere farklı malzemelerden ve dokulardan oluştuğu için iyi bir test parçası oldu. . Creaform’un 3D tarayıcı için parça boyutu önerilerine girmiyor (0,1 – 4 m arasında parça tarayabilirsiniz diyor ), bu nedenle HandySCAN 700’ü sınırlarına kadar zorlamak istiyoruz.

Yangın söndürücüye gelince, plastikten metale ve kompozit liflere kadar çok geniş bir malzeme çeşidine  ve doku yelpazesi sahip olduğu için bu tarama bir “işkence testi” de olacak. Parça ayrıca, hortumu ve nozulu gibi karmaşık şekillere ve taranması zor alanlara sahip

Araba Anahtarı

Bu nesne, bir 3B tarayıcı için çok zor yüzeylere sahiptir, yan tarafında krom ve parlak ayrıntıların bir karışımı mevcut, geri kalan kısmı ise siyah, mat ve  plastik. Üstelik, Lexus logosu kendi içinde zorlu, aynı anda küçük, şeffaf ve parlak.Ayrıca anahtarın, taranması  zor olan küçük delikleri de vardır.

Anahtarın 3D  taraması, tamamen nesnenin her yerinden 3D taramaları üzerine işaret koymadan çoğaltmayı gerektirir. Her şey 0.2 mm çözünürlükte gerçekleştirildi. Ev yapımı bir döner tablaya (Amazon’da bulduğumuz ucuz bir plastik TV standı) işaretler koyduk ve biraz da macun yardımıyla anahtarı farklı konumlara yapıştırdık.

Kapalı bir ağ elde etmek için 8 farklı 3B taramayı birlikte hizalamak zorunda kaldık. Yazılımın otomatik temizleme araçlarının da yardımıyla, 1,6Mo’dan daha düşük bir STL dışa aktarımı oluşturduk (3B tarama dosyaları genellikle yaklaşık beş ila on kat daha ağırdır).

3D ağın yüzeylerini düzleştirmedik veya değiştirmedik. Aşağıdaki model, bu üzerinde Creaform HandySCAN 700 ile elde edebileceğiniz ham sonuçları göstermektedir.

Fiziksel araba anahtarı ve dijital ikizi. Fena değil, ha?
Fiziksel araba anahtarı ve dijital ikizi. Fena değil, ha?

Yangın Söndürücü

Önceki küçük nesnenin aksine, farklı malzemeler ve dokulara sahip daha büyük bir parça olarak yangın söndürücüyü taradık. Pimi, tutacağı, borusu ve hortumuyla tam olarak donatıldığında yaklaşık 80 cm yüksekliğinde bir yangın söndürücü. Hortum ve boru siyah ve mat, gövde parlak kırmızı, pim ve diğer öğeler parlak ve metalik renkte.

Yangın söndürücünün yanı sıra onu çevreleyen zemine de markerlar yerleştirdik.

VXelements’taki “marker tanıma” seçeneği sayesinde 1 mm çözünürlükte üç 3D tarama oluşturabildik ve bunları otomatik olarak hizalayabildik. Daha sonra, Creaform’un yazılımını tam olarak test etmek için, ortaya çıkan 3D modeli eksiksiz bir tersine mühendislik kullanım örneği gerçekleştirmek için kullandık.

Solda: Yangın söndürücü ve işaretçi yerleşimimiz. Sağda: Ortaya çıkan 3B model.
Solda: Yangın söndürücü ve işaretçi yerleşimimiz. Sağda: Ortaya çıkan 3B model.

Sonuç

HandySCAN 700, çeşitli düzeylerde bir öncüdür. Kablo yönetim sistemi, renkli LED mesafe göstergesi ve “başparmakla erişilebilir” düğmeleri, Creaform ürünlerinde standart hale gelen ve artık rakip markalar tarafından taklit edilen yeniliklerdir.

Kırmızı renkli lazerleri, yansıtıcı yüzeylerde bile harika sonuçlar sağlar. “Tek Laser ” modu biraz yavaştır ancak karmaşık ayrıntılar ve geometrilerde çok iyi performans gösterir.

Kısacası, HandySCAN 700, çok yönlü ve profesyonel bir yazılım paketi ile mükemmel bir üründür. Yazılım, neyi saklayacağınıza ve hangi ağ çözünürlüğünü istediğinize karar vermeden önce her bilgiyi kaydettiği için takdiri hak ediyor.

Sonuçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sorularınız ve daha fazlası için lütfen bizimle iletişime geçiniz…

Bir cevap yazın