Optik Tarama ve Boyutsal Kalite Kontrol Uygulamalarına Genel Bakış
9 Aralık 2019
Demiryolu Omni Case Study
15 Şubat 2021

Kdz Ereğli Bilsem Peel 3D El Tarayıcı sistemi ile AR&Ge ve Tasarım yetkinliklerini geliştirerek yeni ürünler tasarlayacak

Sevgili Hocalarımız Serkan Çakır ve Taylan Çağatay Akın’a çalışmalarında başarılar dileriz.

Bakanlığımıza bağlı bilim ve sanat merkezlerimizce, salgınla mücadele sürecinde sağlık çalışanlarımıza destek olmak amacıyla yüz koruma siperi ve laringoskop üretimlerinden sonra taşınabilir mekanik ventilatör tasarlanmıştır. Yazılım ve donanımı da Karadeniz Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi tarafından tasarlanan taşınabilir mekanik ventilatörün tüm parçaları yine aynı BİLSEM tarafından üretilmiştir.

Taşınabilir mekanik ventilatör; solunum cihazının olmadığı veya taşınamadığı yerlerde kullanılabilmesi için tasarlanmış bir solunum destek cihazıdır. Ayrıca üzerinde bulunan pulse-oximetre ile de nabız ve kandaki oksijen değerlerini ölçebilmektedir.

Taşınabilir olması, arduino tabanlı (açık kaynak kodlu) geliştirmeye açık olması, solunum cihazının yetmediği yerlerde, hastane koridorlarında, ambulanslarda, elektriğin olmadığı yerlerde ve hasta nakil sırasında kullanılabilir olması, bütün sağlık kuruluşlarında ve ambulanslarda bulunan “AMBU” aparatını mekanik olarak kullanılabilir hâle getirmesi, ayrıcaüzerinde bulunan pulse-oximetresensörüsayesinde kandaki nabız ve oksijen değerlerini ölçebilmesi, oksijen desteği yapılabilmesi nedeniyle aynı özelliklerde üretilen ventilatörlere göre çok daha ekonomik bir üründür.

Bununla birlikte taşınabilir mekanik ventilatör; 24V ile çalışmakta olup oksimetre ve kızılötesi LED ile algılayıcılar sayesinde kanın ışık geçirgenliğinden yararlanarak alyuvarlarda taşınan hemoglobin miktarını ölçebilmesi açısından da büyük avantajlara sahiptir.

Bu zorlu süreçte sağlık çalışanlarımıza değerli çalışmalarıyla destek olan idareci ve öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

06170252_resim_2
06170255_resim

Bir cevap yazın