3D Ölçüm Sistemi/Yazılımı Yatırımı Yapılması Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Madde
26 Aralık 2018
Optik Tarama ve Boyutsal Kalite Kontrol Uygulamalarına Genel Bakış
9 Aralık 2019

Mühendislik Hizmet Sağlayıcı ya da Ölçüm Sistemi Yazılımı Satışı yapan firmaların yerine getirmesi gereken 11 Gereksinim

Mühendislik Hizmet Sağlayıcı ya da Ölçüm Sistemi Yazılımı Satışı yapan firmaların yerine getirmesi gereken 11 Gereksinim

Optik Tarama, Tersine Mühendislik, Kalite Kontrol vb. konularda ister dış kaynaklı hizmet alımı yapın,   ister kendi bünyenizde yatırım yaparak bu uygulamaları firmanız için geliştirmeyi ve efektif olarak kullanmayı düşünün, her iki durumda da niteliğinden emin olduğunuz bir firma ile çalışmanız gerekir.

Dış kaynak kullanımında sorumluluk sadece proje ile sınırlı olsa da satın alma  yapmanız durumunda eğitim, teknik destek, uygulama deneyimi vb. durumları da analiz etmek, iyi bir satın alma için çok önemlidir.

Hangi yönetimi tercih ederseniz edin, ürün ya da hizmet sağlayıcınızın aşağıdaki gereksinimleri yerine getirdiğinden emin olmanızı öneririz;

Hizmet Sağlayıcı firmaların sağlaması gereken 3 temel kriter;


1. Sertifikalandırma ve Akreditasyon

Satılan ürün veya verilen hizmet ile ilgili ISO 9001 ve/veya 17028 vb. standartların sağlandığı ve sürdürüldüğüne dair kalite belgelerinin varlığı.


2. Teknoloji

Optik Tarama, Tersine Mühendislik ve Kalite Kontrol Uygulamaları konusundaki teknolojik gelişmeler hız kesmeden devam etmektedir.

İhtiyaçlarınız ya da projeleriniz için en uygun/güncel teknoloji ya da yaklaşımları benimseyen hizmet sağlayıcı/ürün tedarikçisini araştırın.

3. Alternatif Düşünme Biçimi

Başarılı projeler yada etkin satın alma ve uygulama süreçleri bilim ve zanaatkarlığın harmanlanması ya da alternatif düşünme biçimlerini deneme isteği/cesareti ile elde edilebilir

Endüstride bunun yüzlerce/binlerce uygulaması mevcuttur. Standardın dışında sonuçlar almak için, Alternatif Düşünmeye/Uygulamaya açık, farklı sektörlerde uygulama geçmişi olan firmaları/partnerleri tercih edin.


Ekipman Sağlayıcı firmaların sağlaması gereken 7 temel kriter

Sürekli ölçüm/tasarım vb ihtiyaçlarınız varsa, ölçüm cihazı ve/veya yazılım yatırımı yapmanız firmanız için daha faydalı olabilir.

Ekipman ya da yazılım satın alabileceğiniz çok sayıda firma olmasına rağmen bu firmaların yeterlilikleri ve hizmet kaliteleri aynı olmayabilir.

Bu durumu analiz etmek için ilgili firmaların aşağıdaki 7 kriteri sağlayıp/sağlamadıklarını analiz etmeniz önerilir.


İşbirliği

İhtiyaçlarınızı en iyi seviyede tespit edecek, firmanızın bugün ve hatta gelecekteki ihtiyaçlarını analiz edebilecek, kavrayabilecek, ortak menfaatleriniz için öneri ya da eleştiri getirebilecek ürün sağlayıcılar ile çalışmayı tercih edin.


Çeşitlilik

Birden fazla üreticiyi taşıyan bir satıcıyla çalışmak size daha fazla seçenek sunacak ve mevcut tüm seçenekleri değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Esneklik

Sınırlı bir bütçeyle çalışıyorsanız, ekipman kiralamanıza veya bir ödeme planı hazırlamanıza olanak sağlayan bir sağlayıcı arayın.

Satın alma yapacağınız ekipman bütçeniz dolayısıyla hedeflediğiniz işin %100’üne çözüm olmayabilir. Bu durumda ürün tedarikçiniz size hizmet sağlama konusunda destek sözü veriyor mu?


Uzmanlık

Ölçüm sistemleri ya da yazılımları aktif olarak kullanan firmalar, ne satın alacağınıza karar vermenize yardımcı olacak en nitelikli şirketlerdir.

Her gün aynı cihazları kullanan bir sağlayıcı, yalnızca ekipman satan bir sağlayıcıdan daha bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır. Ekipman almayı düşündüğünüz tedarikçiden referans listesi talep edin ve referansları ile iletişime geçerek onlara sorular sorun.


Kurulum

Ekipmanı satın almadan önce, sağlayıcınızın kurulum, kalibrasyon ve eğitim/teknik destek hizmetleri sunduğundan emin olun, böylece uygun kurulumun yapıldığından emin olabilirsiniz.


Eğitim

Özellikle personelinizin düzenli eğitim alması gerekiyor ya da işletmenizde olası görev değişiklikleri planlıyorsanız, sürekli destek sağlayabilecek tedarikçi bulma ve bu şartları da satın alma sürecinin başındayken görüşmeye/konuyla ilgili mutabık olmaya çalışın.


Destek

Bazen işler beklendiği gibi gitmeyebilir: (Makinenizin garanti süreci ile ilgili bilgileri yazılı olarak alın. Yatırımınız dan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için sürekli destek sunan bir sağlayıcı arayın.

Satın almaya veya hizmet alımına karar verirseniz de, Orsa Proje Danışmanlık olarak size yardımcı olabiliriz…

Yukarıdaki kriterlerin hepsini ve daha fazlasını karşılıyoruz. Tersine mühendislik ihtiyaçlarınız için en iyi çözümü bulmak için sizinle birlikte çalışmak isteriz.

Bir cevap yazın